http://news.bbc.co.uk/hi/english/world/europe/newsid_977000/977532.stm

Gabriel Partos, analiticar BBC-ja za jugoistocnu Evropu:

Analiza: Crnogorska zagonetka

Crnogorski predsednik Milo Djukanovic (levo) odupire se zapocinjanju pregovora Vojislava Kostunice (desno)

Vladajuca koalicija Crne Gore je odbila ponudu novog jugoslovenskog predsednika Vojislava Kostunice da se pridruzi saveznoj vladi koju on pokusava da oformi nakon proslomesecnih izbora.

G. Kostunica je sirom sveta priznat kao demokratski izabran predsednik Jugoslavije.

Ali priznanje celog sveta nije impresioniralo vladu Crne Gore - sicuscne republike koja zajedno sa Srbijom formira Jugoslovensku Federaciju.

Vec vise od dve godine Crna Gora ignorise savezne jugoslovenske institucije na temelju toga da je njima manipulisao bivsi predsednik, Slobodan Milosevic.

'Nije nas lider'

Zbog toga je Crna Gora, kao republika, bojkotovala proslomesecne jugoslovenske predsednicke i parlamentarne izbore, odrzane nakon sto je g. Milosevic isforsirao ustavne promene bez konsultovanja Crne Gore.

Nakon uspeha g. Kostunice na ovim izborima Crna Gora ga je prihvatila kao lidera demokratskih snaga u Srbiji.

Ali ga ne prihvata kao predsednika Jugoslavije, na temelju toga da je glasanje pokvareno ustavnim amandmanima.

"G. Kostunica uziva nasu politicku podrsku za pokretanje demokratskog procesa u Srbiji, ali ne mozemo prihvatiti pravni aspekt njegovog predsednikovanja" kaze zamenik crnogorskog premijera, Dragisa Burzan.

"On ne moze da prosiri svoju vlast i na Crnu Goru, pravno govoreci. Ali mi cemo zazmuriti na mnoge stvari pravno, da bismo mu dali nesto prostora u Beogradu da zapocne s tim procesima".

U praksi ovaj pristup znaci da se Crna Gora nece ponovo prikljuciti saveznim institucijama sve dok Srbija i Crna Gora ne redefinisu svoje odnose unutar federacije na bazi slaganja obe strane.

U medjuvremenu, g. Kostunica bi mogao pokusati da nastavi sa formiranjem jugoslovenske vlade uz pomoc prethodno pro-Milosevicevske Socijalisticke narodne partije Crne Gore, SNP.

Vlada po izostanku/kontumaciji

Iako se cini da je SNP, ili veliki njen deo, spremna da promeni stranu, njeno ucesce u vladi bi moglo stvoriti daljnje probleme.

Posto SNP predstavlja samo nesto vise od cetvrtine crnogorskog izbornog tela - to je bio udeo izbornog tela u Crnog Gori koji je glasao na proslomesecnim izborima - njena promocija u saveznu vladu bi bila prosto kontumacijom.

A to bi razljutilo vladajucu koaliciju u Crnoj Gori, bas kad g. Kostunica zeli da poboljsa odnose sa njom.

Sve ovo je veoma neprijatno za g. Kostunicu, koji je rekao kad je stupio na novi polozaj da ce njegov prioritet biti da poboljsa odnose sa Crnom Gorom.

On je vec napravio neki napredak, u smislu da se odrzavaju razgovori na najvisem nivou. Ali sustinski nije napravljen nikakav vidan napredak.

To moze pogodovati crnogorskom rukovodstvu koje se proteklih par godina naviklo da vlada Crnom Gorom bez mesanja iz Beograda.

S obzirom na odlucnost crnogorskog rukovodstva da ide svojim putem - bilo formalno unutar, ili van jugoslovenske federacije - ima malo toga sto g. Kostunica ili neki demokratski nastrojen politicar mogu da urade da obrnu taj proces.

To je nateralo g. Kostunicu da kaze da Crna Gora moze da postane nezavisna ako njen narod bude glasao za to.

[ More Articles and Opinion ]