http://news.bbc.co.uk/hi/english/world/europe/newsid_1209000/1209657.stm

cetvrtak 8. mart 2001.

NATO-va kosovska dilema

Americke trupe pojacavaju kontrolu blizu granice

Jonathan Eyal, Direktor studija, Royal United Services Institute, London

NATO intervencija u Tanusevcima je odraz znacajne eskalacije u sve vecem sukobu izmedju albanske gerile i zapadnih vlada.

Ali, na neki cudan nacin, to moze takodje da nagovesti stabilniji Balkan.

Albanski pobunjenici zele da se status Kosova rascisti

Gubitnici, kao sto je cesto slucaj u ovom regionu, bice sami Albanci.

Teoretski, oruzani incidenti u proteklih par meseci - kad su albanski borci bili odgovorni za sve vece nasilje u Presevskoj dolini, na severu Kosova, i oko sela Tanusevci - nisu povezani.

U praksi, medjutim, svi ovi incidenti su proizvod istog osecanja frustriranosti medju Albancima, oko njihovog nebuloznog pravnog statusa, zajedno sa njihovim sve vecim strahom da ce, po treci put u ovom veku, Zapad zrtvovati njihove interese da bi udovoljio Srbima.

Vojna intervencija NATO-a na Kosovu je bila i ostaje kontradiktorna.

Ova Alijansa stalno ponavlja da se nije borila u korist Albanaca, uprkos cinjenici da su Albanci jedini imali korist od operacije 1999. godine.

NATO je glasno osudio albanski terorizam, ali je nekako uspeo da bombarduje samo jugoslovenske vojne ciljeve.

Ovaj rat je takodje trebalo da zastiti visenacionalni karakter Kosova, ali NATO na kraju nije mogao da spreci egzodus na stotine hiljada Srba i Roma iz ove pokrajine.

Oni [Albanci] su tacno pretpostavljali da ce Kosovo biti cisto albanska teritorija, bez obzira na ljubav Zapada prema "visenacionalnosti"

Konacno, Alijansa je ostala posvecena odrzanju jugoslovenskog suvereniteta nad Kosovom, iako nijedan zapadni lider nije nikad tacno odredio kako bi se ova pokrajina ikad mogla vratiti pod vlast Beograda ako je vecina njenog stanovnistva protiv toga.

Albance u ovoj pokrajini u pocetku nisu uznemirile ovakve kontradikcije.

Ali oni nisu racunali na dva iznenadjenja - politicku promenu u Beogradu, njihovom glavnom neprijatelju, kao i promenu u Vasingtonu, dotadasnjem njihovom glavnom savezniku.

Svrgavanje rezima Slobodana Milosevica u Jugoslaviji omogucilo je Zapadu da normalizuje odonose sa ovom zemljom; vracanje Kosova pod jugoslovenski suverenitet, sto je sve do skoro bilo samo teoretsko pitanje, iznenada je izgledalo sasvim moguce. 

Promena u Vasingtonu je dosla kao iznenadjenje

A izbor nove americke administracije, toboze posvecene povlacenju americkih trupa sa Kosova, samo je dodalo albanskom osecanju nelagodnosti.

Uprkos zurbi Zapada da ponovo uspostavi odnose sa Beogradom, ideja da ce Kosovo biti prisiljeno da se vrati pod jugoslovensku kontrolu ostaje napregnuta.

A ni izjave bliskih savetnika predsednika Busa, koje nagovestavaju brzo povlacenje americkih trupa iz ove pokrajine, ne bi trebalo uzeti previse ozbiljno.

Ovo je politicka pozadina za tekuci talas nasilja.

Ali, umesto da popusti pod ovim pritiscima, NATO je odlucio da odrzi lekciju albanskim gerilcima - da ne mogu da postignu promenu granice kroz teroristicke napade.

NATO-va dilema

Iako ovi postupci nose visoke rizike, oni takodje pruzaju nove politicke mogucnosti.

Ranjivoj i siromasnoj, nezavisnost Makedonije osporavaju mnogi susedi ove zemlje.

Jugoslovenska vojska saradjuje sa NATO-m

Grci, koji su isprva odbijali da priznaju ovu republiku, sada su medju onima koji najvise podrzavaju Makedoniju.

A Bugari, koji imaju svoje istorijske sporove sa Makedonijom, takodje nude pomoc.

Ono sto je isto tako znacajno, odnos izmedju Jugoslavije i Zapada je oziveo kao rezultat ovog sukoba.

Jugoslovenska vojska ponovo saradjuje sa NATO-om, dok je vlada u Beogradu podnela razumne politicke predloge za autonomiju njenih Albanaca.

Na kraju krajeva, medjutim, NATO je i dalje pod obavezom.

Cak iako su zapadne vlade spremne da daju Kosovu nezavisnost, ovo bi zahtevalo promenu u smislu UN mandata, nesto na sta bi i Rusi i Kinezi sigurno stavili veto.

NATO ne moze ni da razmatra povlacenje iz ovog regiona.

Tako je ova Alijansa zaglavljena u poziciji u kojoj ne moze pobediti, u teznji da odbrani pravo Albanaca da imaju svoju upravu, ali osporavajuci im pravo da imaju potpunu samoupravu.

Tekuca kriza se moze lokalizovati. Ali razlozi za frustracije Albanaca ce ostati, sto ce stimulisati buduce nasilje.

Jonathan Eyal je direktor studija na Royal United Services Institute, London

[ More Articles and Opinion ]