Novi svetski poredak
pise Bob Djurdjevic

18.04.2000.

Novi svetski poredak i Srbi - Deo XXVIII

ESALON: PETA KOLONA NOVOG SVETSKOG PORETKA

Novi svetski poredak - Mutacija Britanskog carstva?

Vlade pet zemalja u kojima se govori engleski jezik, a koje su nekada bile vitalni delovi Britanskog carstva - SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland - pokazuju svetu da staro carstvo nije sasvim mrtvo, uprkos revolucijama i ustavima. Ono je samo mutiralo u Novi svetski poredak, ciji je centar gravitacije sada u SAD, a ne u Britaniji.

Neustavno spijuniranje gradjana ovih nekada slobodnih drzava sa ESALON kompjuterskim prislusnim sistemom Drzavne agencije za bezbednost, ponekad cak korisceno za postizanje komercijalne prednosti Princeva Novog svetskog poretka - multinacionalnih kompanija sa bazom u SAD - takodje salje alarmna zvona sirom Evrope i Azije. Mnogi sada pocinju da shvataju da je medju nama deluje peta kolona Novog svetskog poretka.

Najnoviji otkriveni poverljivi podaci, koje je javno otkrio londonski list Telegraph 13. februara ( http://www.telegraph.co.uk ), pokazuje evropskim i azijskim drzavama da su neki zapadni "saveznici" jednakiji od drugih. Kao ovih pet zemalja, koje su imale koristi od ove tajne anglofonske spijunske mreze.

ESALON sistem za nadzor - koji kontrolisu pet drzava u kojima se govori engleski jezik, a kojima dominira SAD - prema listu Telegraph, navodno moze da nadzire telefonske, faks i e-mail komunikacije koje se prenose satelitskim putem bilo gde u svetu. Evo odlomka iz izvestaja lista Telegraph: 

"Ova mreza je legat obavestajnog odlucnog obracuna u hladnom ratu sa komunistickim blokom. Ali postoje tvrdnje u zapadno evropskim drzavama da ESALON zloupotrebljavaju americki spijunski sefovi da spijunira pojedince i da prenosi komercijalne tajne americkom biznisu.

Uloga Britanije je dosla pod zestoku paljbu jer je to jedini evropski clan saveza Velike Britanije/SAD koji kontrolise ovaj sistem. Kanada, Australija i Novi Zeland su se kasnije prikljucili grupaciji koju je London formirao sa Amerikom 1947. godine da objedini bezbednosne informacije. Prostrana prislusna stanica Menvit Hil u Severnom Jorksiru je najvaznije medjunarodno sediste americke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA), vodeceg igraca u ESALON-u.

Jedan novi izvestaj o ESALON-ovom elektronskom nadzoru, ciju je izradu nalozio Evropski parlament, podstaci ce guzvu kada clanovi Evropskog parlamenta budu raspravljali o svojim nalazima. Ovaj dokument navodi slucajeve na visokom nivou, u kojima su americke kompanije navodno dobile ugovore koje je trebalo da dobiju evropske firme, nakon sto je NSA prisluskivala razgovore. Konzorcijum kompanije Erbas i francuska kompanija Thomson CSF su neki od prijavljenih gubitnika.

U Aziji, SAD su koristile informacije prikupljene od svojih baza u Australiji da dobiju pola udela u znacajnom indonezanskom trgovinskom ugovoru za AT&T, za koje su prisluskivanja komunikacija pokazala da je inicijalno trebalo da ga dobije japanski NEC, prema bivsem agentu NSA, Vejnu Medsenu, koji je to izjavio na australijskoj TV prosle godine. Sudski postupak protiv SAD i Britanije se lansira u Francuskoj, sudske i parlamentarne istrage su pocele u Italiji, a nemacki parlamentarci zahtevaju istragu.

U SAD, kongresna istraga sistema ESALON zapocinje ove godine usred zabrinutosti oko mogucih krsenja privatnosti. Portparol vladinog Komiteta za reforme je rekao: "Americki narod ne samo da ima pravo na privatnost, on ima pravo da zna ako je njegova privatnost narusena." Ovaj komitet ce moci da izda sudske pozive saveznim zvanicnicima i sluzbenicima NSA, da ih prisili da svedoce. […]

Ove istrage ce baciti neugodno svetlo na tajnu anglofonsku operaciju prisluskivanja. Najveci izazov cini se verovatnim u Francuskoj, gde strogi zakoni o privatnosti znace da je neophodno dokazati samo da je ucinjen pokusaj krsenja privatnosti pojedinca, a ne i da je taj upad bio stetan.

Vodeca pariska pravna firma je izjavila prosle nedelje da ce pokrenuti sudski postupak koji ce biti francuski ekvivalent parnice koju pokrece grupa tuzilaca, da tuzi SAD i Veliku Britaniju, zastupajuci pojedince i firme koji tvrde da su izgubili ugovore zbog "kradje informacija". David Natas, advokat specijalizovan za kompjuterski kriminal, je izjavio: "Francuzi su izuzetno ljuti. Oni bi trebalo da poruse prislusne stanice u Kornvolu."

Kad smo vec kod Francuza, danas Amerikanci koji zele da saznaju sta se stvarno zbiva u Vasingtonu moraju da citaju o tome u francuskim medijima. Toliko je lose stanje stvari u (nekada) “zemlji slobodnih” sa ustavno zagarantovanom slobodom stampe. Evo jednog slucaja koji govori o tome, jedne price u listu Le Monde o novom akronimu od tri slova koji preti nasim pravima i slobodama - SCS.

Jeste li ikad culi za to? Ako niste, procitajte ovaj izvestaj u listu Le Monde od 23. februara sa intenzivnim interesovanjem… Jer, SCS je tajni savez dve druge americke agencije za prikupljanje obavestajnih podataka - CIA i NSA: 

“U SAD, NSA i CIA su napravile zajednicku agenciju, nazvanu Specijalna sluzba za prikupljanje = Special Collection Service (SCS), cije su aktivnosti veoma tajne i cija je uloga da daju Amerikancima, u potpunoj tajnosti, informacije o novim sredstvima za prevazilazenje teskoca na koje se nailazi u operacijama prisluskivanja uzrokovanim napretkom sifriranja radi zastite svetskih komunikacija.

Postojanje SCS nije zvanicno priznato. Zna se samo da ova nova savezna agencija spaja CIA i NSA timove strucne za desifrovanje prenosa narocito zasticenih protiv svakog upada spolja.

Zapravo, NSA obicno vrsi svoje daljinsko prisluskivanje relativno "pasivno": ona prisluskuje ono sto je se zamoli da nadgleda. Medjutim, strane koje prenose komunikacije sve efektivnije ih sifriraju. Potrebno je vreme - i novac - da se pristupi ovim komunikacijama, a postaje tesko "provaliti ih" bez pouzdanog i lakog pristupa sumnjivoj opremi.

Tako je neophodno naci procese koji omogucavaju autenticne, ali tajne, upade u ciljane sisteme, tj. "aktivne" elektronske i mehanizme za obradu podataka, kao na primer mogucnost uvodjenja virusa, mogucnost prikupljanja kljucnih reci koje ce olaksati njihovo nekaznjeno lociranje i mogucnost infiltriranja u kompjuterske ili komunikacione mreze. Samo je CIA, zahvaljujuci svojim agentima specijalizovanim za "tajne akcije" - drugim recima, za tajne operacije na licu mesta - sposobna da intervenise. Ovo je razlog ovog saveza izmedju CIA i NSA, kroz zajednicke timove koji rade u korist SCS.” 

U Kanadi je penzionisani obavestajni oficir Majk Frost proveo 19 godina prikupljajuci najtajnije informacije u Ustanovi za bezbednost komunikacija (Communications Security Establishment = CSE), kanadskom ekvivalentu americke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA). Frost se seca vremena kada je ESALON bio tek ideja bez imena:

"Koncept pet zemalja koje prikupljaju sve sto se salje u etar na ovoj planeti i izvestavanje u centralnu bazu iz koje ovih pet zemalja mogu da crpe informacije - koncept je bio tu, a u to vreme su uradjeni i neki eksperimentalni radovi", kaze Frost, prema izvestaju "Problem sa spijuniranjem," dostavljenim 13. februara na listu grupe DSWCC. Informacije se zatim sortiraju prema specificnim kljucnim recima.

"Na primer, ako istrazujemo neku teroristicku aktivnost, zapitacemo kompjuter da nam da svu komunikaciju koja sadrzi reci 'bomba,' 'dici u vazduh,' 'terorisati,' 'atentat' i svu komunikaciju koja sadrzi ove reci, bilo da je e-mail, glasovna posta, telefon, mobilni telefon, portabl telefon, bilo koja," kaze on. "Kompjuter ce prepoznati da odredjena konverzacija sadrzi ove reci i dace vam bilo snimak konverzacije ili odstampanu konverzaciju."

Ali Frost, koga je u SAD obucila Nacionalna bezbednosna agencija (NSA), kaze da prisluskivanje ne mora da bude ograniceno na kriminalce ili strance, kako to zahtevaju i americki i kanadski zakon.

"Ne pravi se razlika oko toga da li ste stranac ili ne," kaze on. "To je tezak problem, jer nikada nece kanadska ili americka vlada priznati da mogu da zaobidju svoje propise tako sto ce zamoliti druge zemlje da urade ono sto one same ne mogu. Medjutim, ako samo pogledate kako sistem radi - ako pet zemalja vrsi prikupljanje informacija, ako pet zemalja ubacuju u zajednicku bazu podataka iz koje tih pet zemalja mogu da izvlace podatke, prilicno je lako videti kako Kanada moze da obavlja neke stvari za SAD i obrnuto, koje ove zemlje ne mogu da obavljaju same za sebe."

I iako i Kanada, Velika Britanija, Australija i Novi Zeland igraju kljucne uloge, nema sumnje oko toga ko "vozi taj voz," kako to Frost kaze.

"NSA vozi taj voz," kaze on. "NSA je dirigent, NSA govori vozu gde da stane i govori putnicima gde da sidju i gde da se popenju." Prema Frostu, ovaj voz vozi punom brzinom u vas privatni zivot.

Na primer, evo sta bi se moglo dogoditi ako koristite takozvanu kljucnu rec kao bomba," cak i u privatnom razgovoru.

"Neko ce je pokupiti," kaze on. "Komunikacije ne poznaju granice. Neko ce je negde pokupiti i ona ce zavrsiti na necijem stolu ako kazete rec 'bomba.' Garantujem vam.

I SAD i Kanada zvanicno negiraju da ova ogromna spijunska mreza uopste postoji. Ali Frost je pokazao kanalu CBN News jednu stanicu u Otavi gde su takva prisluskivanja deo svakodnevne rutine.

Obavestajni eksperti kazu da je ESALON samo jedno od mnogih orudja koje Veliki Brat moze da koristi da slusa vas zivot. Zapravo, sa pravom tehnologijom vladine agencije mogu da bukvalno izvuku vase licne informacije iz vazduha - a da nikad ni ne dotaknu vas kompjuter.

A on ima i upozorenje za svakoga ko kaze "to se meni ne moze dogoditi." "Ako ne zelite da iko sazna ono sto govorite, nemojte to ni reci," Frost upozorava. "Jer ako to kazete, neko ce slusati."

A kako se to radi? Delimicno zahvaljujuci dobrovoljnoj saradnji vladinih aveti sa Princevima 20. veka, glavnim korisnicima gubitka slobode i privatnosti prosecnog gradjanina. Uzmite Microsoft, na primer.

Jedan obavestajni izvestaj iz Francuske (opet Francuzi!), koji je dosao do nas preko Yahoo Hong Kong servisa vesti, optuzuje americke tajne agente da saradjuju sa kompjuterskim gigantom Microsoft-om u razvijanju softvera koji bi omogucio Vasingtonu da spijunira komunikacije sirom sveta.

Privucen obavestajnim ogrankom francuskog Ministarstva odbrane, izvestaj Delegacije za strateska pitanja (Strategic Affairs Delegation = DAS) je citirao pismo objavljeno u petak u listu Le Monde du Renseignement (Obavestajni svet).

Ovaj izvestaj tvrdi da su agenti NSA pomogli da se instaliraju tajni programi u Microsoft softver koji je trenutno instaliran u ne manje od 90 odsto svih kompjutera.

Prema ovom izvestaju, "cini se da je kreacija Microsofta bila uveliko potpomognuta, u velikoj meri i finansijski, od strane NSA i da je ova ista administracija naterala IBM nateran da prihvati (Microsoft) MS-DOS operativni sistem".

Ovaj izvestaj takodje kaze da je Pentagon najveci klijent Microsofta na svetu. U medjuvremenu, predsednik Microsoft-a Bil Gejts, najbogatiji covek na svetu, kupio je udeo od osam odsto u brodogradilistu Newport News Shipbuilding, izvestila je agencija Associated Press 20. februara. Ova kupovina je vredna 68,9 miliona USD po trenutnim berzanskim cenama i cini Gejtsa jednim od dva najveca deonicara ovog brodogradilista. On sada deli prvo mesto sa investicionom firmom First Manhattan Co. sa Medison avenije. Oboje poseduju 2,6 miliona deonica.

Gejts, cija se licna imovina procenjuje na vise od 100 milijardi USD, nije javno rekao zasto je kupio deo brodogradilista. Ovo brodogradiliste zaposljava oko 17.300 ljudi. To je najveci drzavni graditelj nuklearnih nosaca aviona, koji je prosle godine ostvario zaradu od 97 miliona USD, prema agenciji AP.

Prosle godine su vojni industrijski giganti General Dynamics i Litton Industries pokusali da kupe brodogradiliste Newport News Shipbuilding. Ovi poslovi su bili potopljeni zbog zabrinutosti Ministarstva odbrane za potencijalni nedostatak konkurencije. Gejts je kupio svoj deo brodogradilista preko Cascade Investment LLC, svoje investicione firme ciji je glavni stab u drzavi Vasington. Firma Cascade je u petak dostavila potrebne formulare za obelodanjivanje.

I tako se ovaj cuveni filantrop i osnivac dobrotvornih fondacija sada pridruzio krugovima americkih "trgovaca smrcu." Pokaj se, pa onda zgresi... pokaj se, pa onda zgresi. Sve je to jednako kursu, naravno. Jos 1994. godine sam rekao da kad bi personalni kompjuteri koji rade na Windows-u bili avioni, oni bi ubijali na milione ljudi sirom sveta - svakog dana. Tako je mozda Gejts bio “trgovac smrcu” sve ovo vreme…

Medjutim, interesantno je primetiti iz gornje price da je Pentagon bio zabrinut zbog pretpostavljenog nedostatka konkurencije unutar svog grupe "trgovaca smrcu," ali nije mu uopste smetao bukvalni monopol Microsoft-a kad su u pitanju operativni sistei za PC kompjutere.

Ti pocesi mene po ledjima, a ja cu tebe... Kakav svet. Kakav smrad. [ Prethodni clanci ]

Copyright ©2000 beograd.com. All Rights Reserved.