http://www.guardianunlimited.co.uk/Kosovo/Story/0,2763,416604,00.html

nedelja, 31. decembar 2000.

Municija sa osiromasenim uranijumom povezana sa smrcu kosovskih veterana

Peter Beaumont, urednik spoljne rubrike

NATO sefovi su se sinoc suocili sa pozivima, sirom Evrope, na istragu povodom bezbednosti municije sa osiromasenim uranijumom koju su koristili americki piloti u kosovskom ratu, nakon tvrdnje Italijana da ona ima veze sa smrcu od kancera petorice njihovih mirovnjaka.

Ove tvrdnje su stavile britansko ministarstvo odbrane pod novi pritisak da ponovo ispitaju veze izmedju upotrebe municije sa osiromasenim uranijumom i zdravstvenih problema koje su imali vojnici koji su se borili i u Zalivskom ratu i na Balkanu.

Jucerasnje otkrice da italijanski vojni tuzilac ispituje pet smrtnih slucaja, od 20 slucaja koje italijanski mediji povezuju takozvanim 'Balkanskim sindromom' - slicnim Sindromu Zalivskog rata - usledilo je nakon zabrinutosti izrazene i u Belgiji i u Portugaliji prosle nedelje.

Osiromaseni uranijum je izvor kontroverze vec citavu deceniju usred tvrdnji da je kontaminacija bojnih polja u Iraku njime izazvala siroko rasprostranjeni kancer medju irackim civilima i doprinela zdravstvenim problemima medju saveznickim vojnim veteranima Zalivskog rata.

Belgijski ministar André Flahaut pozvao je u petak ministre odbrane zemalja EU da ispitaju ovu stvar. Ovo je doslo nakon izvestaja da je portugalski ministar odbrane naredio da se izvrse medicinski testovi na njegovim vojnicima koji su sluzili na Kosovu, da se ispita ozracenost.

Smatra se da su americki mlaznjaci ispalili vise od 31.000 zrna municije sa osiromasenim uranijumom - koja se koristi da probije oklop - na srpske tenkove i oklopna kola.

Sinoc je portparol Ministarstva odbrane u Londonu rekao: 'To je toksicno na slican nacin kao i olovo i ima veoma nizak nivo zracenja. U svojoj cvrstoj formi ne predstavlja neki veliki rizik.

'Vise ima razloga za zabrinutost kad je u fragmentima i moze se udahnuti. Da bi se to dogodilo moralo bi da udari u prilicno tvrdu metu, kao sto je tenk. Onda, ako bi neki vojnik usao u taj tenk odmah nakon toga mogao bi biti pod nekim rizikom. Ali se on brzo rasprsuje. Verujemo da posle godinu dana ne predstavlja nikakav rizik.'

Guardian Unlimited © Guardian Newspapers

[ Ostali clanci i misljenja ]

Copyright ©2000 beograd.com. All Rights Reserved.