|
Kazivanja Pise Radmila Stankovic 03.03.2001. Aleksandar Madzar, pijanistaKod kuce je najtezeJedan od najvecih jugoslovenskih umetnika odrzao je prosle nedelje koncert na Kolarcu, za koji se trazila karta vise, a posle koncerta cekali su ga odusevljeni gledaoci da mu cestitaju, da dobiju autogram. Sin uglednog jugoslovenskog ekonomiste Ljubomira Madzara zivi u Briselu gde predaje na Konzervatorijumu i odrzava koncerte sirom Evrope, u Japanu, Latinskoj Americi…Muzicki Beograd je prosle nedelje bio u znaku Aleksandra Madzara (33). Posle tri godine (poslednji put je svirao sa Beogradskom filharmonijom 1998. na Bemusu) nekadasnji vunderkind, danas pijanista sa medjunarodnom reputacijom, bio je ponovo u prepunom Kolarcu i za njegov koncert se trazila karta vise. A posle koncerta, mnogi su ostali da ga sacekaju, da mu cestitaju, da zatraze autogram. Beograd je licio na sebe iz najslavnijih dana. Aleksandar Madzar je rodjen 31. maja 1968. u Beogradu. Imao je 14 godina kada je kao najmladji djak upisao Faklultet muzickih umetnosti, a po zavrsetku otisao najpre na specijalizaciju u Moskvu (Konzervatorij "Cajkovski"), a potom u Strazbur. Do tada je osvojio najprestiznije nagrade na takmicenjima mladih pijanista, da bi 1990. otisao najpre u Spaniju, a potom u Brisel gde zivi i radi. Predaje na tamosnjem Konzervatoriju. Poslednji put je ucestvovao na takmicenju pijanista u Milanu 1997. "Moram na neki drugi nacin da zaradjujem. Zato sam i profesor na Konzeravatorijumu u Brislu." Sin uglednog jugoslovenskog ekonomiste Ljubomira Madzara, kaze da nikada nije imao potrebe da se bavi ekonomijom, osim sopstvenim budzetom. Od njega se nije ni ocekivalo da sin ide ocevim stopama, ali jedno vreme su roditelji hteli da im se sin bavi "necim pristojnim". Brzo su odustali od toga. Kada su ga kao veoma mladog pitali da li ima uzora, odgovorio je parafrazom Riharda Strausa: "Kontrapunktirajte kao Bah, orkestrirajte kao Mocart, imajte snagu kao Betoven i bicete veliki kompozitor. Prevedeno na pijanizam to bi znacilo da treba imati Horovicov sarm, Rubinstajnovu jednostavnost, savrsenstvo Glena Gulda i bicete veliki pijanista." Na proslonedeljnom koncertu (25. februar) svirao je dela Betovena, Baha, Skarlatija i Sumana. I priznao je pre koncerta da ima tremu:
Ako se izuzme cinjenica da je Beograd vas rodni grad i da je publika prema vama od prvog koncerta gajila izuzetne simpatije, kako vidite publiku u drugim gradovima. Evropski umetnici poslednjih godina vole da gostuju u Japanu. I vi ste tamo svirali pa mozete da objasnite u cemu je ta pomama za Japanom?
U Americi je umetnost roba kao i svaka druga, samo se drugacije pakuje. Kakvo je vase iskustvo da tom publikom?
Ranije ste cesto svirali sa violoncelistkinjom Ksenijom Jankovic. Da li ta saradnja traje I dalje?
Kako izgleda ta racionalizacija?
Koliko duhovna zrelost pomaze da umetnik ne bude samo reproduktivac, vec i neko ko ce nadograditi delo koje izvodi?
Imate veliki broj koncerata u sezoni. Da li vam ostaje dovoljno vremena da se osamite, sto je vrhunskom umetniku i te kako neophodno?
|